Sofra Dardane në Tropojë

sofra dardane rinaQindra artistë nga mbarë trevat shqiptare kanë ndezur atmosferën për tri ditë me radhë në qytetin e Bajram Currit, gjatë edicionit të 13-të të Sofrës Dardane. Jo vetëm stadiumi i lojërave me dorë, i cili u mbush për çdo natë me mbi 10,000 shikues, por nga artistët shqiptarë – të ardhur që nga Çamëria e deri nga Lugina e Preshevës, Maqedonia e Mali i Zi – u pushtuan edhe sheshet dhe rrugët e Bajram Currit.

sofra dardane 2Kënga çame dhe vallja e Tetovës fituan duartrokitjet më të zjarrta, ndërkohë që me mjaft interesim u ndoq edhe interpretimi me lahutë i artistëve të Malit të Zi, të cilët veshjen e xhubletës e ruajnë me fanatizëm. Përveç çmimeve për pjesëmarrës, në natën finale pati edhe befasi dhe vlerësime për emrat e mëdhenj të artit shqiptar.

Postuar më 10 Korrik, 2013, te Krahina e Tropojës. Faqeruani permalidhjen. Lini një koment.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: