Vallja e Osman Takes


Karakteri historik I valles ‘ Osman Taka’ (Osmani ka qenë kërcimtar popullor me famë dhe kacak në kohën e Turqisë), dëshmohet një nga këngët më të vjetër came.  Kjo valle interpretohet në tri variante. Varianti I pare: kërcehet nga dy veta, por rolin kryesor e luan valltari I parë. Varianti I dytë: Luhet nag dy burra , shoqeruar me naze. Rolin kryesor edhe ketu e ka I pari, kurse I dyti kryen funksionin e mbajtësit. Kërcimi zhvillohet në vend si dhe me një zhvendosje nga e djathta, duke kryer valltarët një rreth të plotë. Varianti I tretë: Luhet nga një valltarë dhe një I dytë, kryesisht në rolin e mbajtësit. Kërcimi në këtë variant zhvillohet nga e djathta, si dhe në vend.. Pra gërshetohet forma horizontale me atë vertikale, duke fituar kercimi kontraste të larmishme. Të trija variantet përcillen me muzikë instrumentale, saze.

Advertisements

Postuar më Korrik 9, 2013, te Çameria. Faqeruani permalidhjen. Lini një koment.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: