Vallet qytetare shkodrane

Vallet në qytetin e Shkodrës janë një ndër dukuritë e spikatura të folklorit tonë muzikor. Në qytetin e Shkodrës valet këndoheshin sidomos në prag të pranverës, në dasma, në gëzime, në festa të ndryshme familjare e shoqërore. Saktësojmë se në këtë qytet, valet nuk kërceheshin, nuk luheshin, nuk vallëzoheshin, por vetëm këndoheshin. Pra, vetëm emërtimi “valle”këtu ka kuptimin e këngës. Por kishte edhe valle që këndoheshin e kërceheshin në të njëjtën kohë. Një grup djemsh ose burrash, të kapur sup më sup, formonin një rresht të drejtë. Me hap të theksuar ata ecnin para rreth 6 hapa, derisa arrihej te rreshti I grave, të cilat qëndronin në anën tjetër, gjithashtu të radhitura. Porsa mbaronin vargun, djemtë ktheheshin prapa duke përsëritur rreshtin e këngës që kishin filluar. Të njëjtat veprime kryenin edhe gratë. Si shembull të një valleje që kërcehej, përmendim atë me titull “Sillet vallja rrotull-o” e cila këndohej duke formuar një rreth. Një valle tjetër karakteristike është ajo me titull “Dy dele, treqind pare”. Te kjo valle nuk njihet ndonjë hap I vecantë, është e improvizuar. Shumica e valleve shkodrane janë një dialog mes vajzës dhe djalit, që I shfaqin dashurinë njëri-tjetrit. Përmes valleve të qytetit të Shkodrës mund të përfytyrohet e tërë jeta ekonomiko-shoqërore e shoqërisë shqiptare.

Advertisements

Postuar më Korrik 9, 2013, te Krahina e Malesise se Madhe. Faqeruani permalidhjen. Lini një koment.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: