Këngët e Dasmës përmetare


Këngët e dasmës janë nga më të shumtat e më të arrirat për nga niveli artistic I këngëve popullore të rrethit të Përmetit. Me termin këngë dasme kemi parasysh vetëm ato që lidhen me rite të Caktuara rituale të ceremonialit të dasmës (këtu mund të futen edhe këngë historike, balada).Këngët për shpalljen e fejesës( të tilla si p.sh “-Ku e hodhe shigjetën-o/ O djalë, të keqen-o?/ -Në mes të Përmetit-o!”). Pohimi se këngët e dasmës lidhen me moment të caktuara të ritualit, nuk përjashton faktin se në qendër është figura e nuses dhe më pak për dhëndrin.

Për të dyja këto figura qëndrore të këngëve të dasmës, posacërisht për nusen, përzgjidhen figura me nivel të lartë artistic; Nusja jepet e krahasuar me botën Floreale; me lulen në përgjithësi, karafilin, trëndelinën, gonxhe , trëndafilin, etj: me shpendë e kafshë të caktuara: gjeraqinën, zogun e verës, thëllëzën etj, me pemë të vecanta: pemën zerdeli, mollën, dardhën etj: me objekte të cmueshme: floririn (o florir’I gushës): me objekte të natyrës koozmike: yllin (ylli I natës, yll I dritës) etj

Advertisements

Postuar më Korrik 9, 2013, te Krahina e Permetit. Faqeruani permalidhjen. Lini një koment.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: