Festivali Folklorik ndez Gjirokastrën

gjirokPas festivalit Folklorik Ndërkombëtar ne Vlorë, ka startuar një tjetër ne Gjirokastër. Edicioni i peste i “Fest Argjiro”, ka gjallëruar qytetin e gurte ne nisje te këtij sezonit turistik. 11 ansamblet nga rajoni pasi kane parakaluar ne rrugicat e kalldrëmta, kane ndezur sheshin e Çerçizit me këngë e valle tradicionale.

Përpos qëllimit për te gjallëruar jetën kulturore ne qytet, synimi kryesor i zhvillimit te këtij aktiviteti nga bashkia, mbetet promovimi i vlerave te qytetit muze, si dhe krijimi , urave te miqësisë e bashkëpunimit ne rajon. Gjate tre netëve grupet pjesëmarrëse do te performojne pjesët e zgjedhura dhe qe perfaqesojne me mire vendet nga ato vijnë. Megjithatë, mësohet se ne fund nuk do te ketë çmime, por vetëm certifikata.

Advertisements

Postuar më Qershor 27, 2013, te Aktivite kulturore. Faqeruani permalidhjen. Lini një koment.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: